Девонські червоноколірні пісковики, відслонення у селі Вістря
Мальовниче село Вістря розташоване на березі Дністра. Тут на крутих схилах відкриваються зрізи порід девонського періоду – одного з геологічних періодів палеозойської ери, що настав близько 400 млн років тому. В цей період лише починається вихід життя на суходіл. Закам’янілі рештки перших наземних рослин – псилофітів, плауноподібних, членистостеблевих і папоротеподібних, досліджених у Вістрянських відслоненнях, мають важливе значення для встановлення історії розвитку рослинного світу.
Перша геологічна пам’ятка знаходиться 50 метрів вище по течії від села. Це “Відслонення нижнього девону в с. Вістря №1”, загальною площею 0,15 га. Товща сіроколірних теригенних порід не містить палеонтологічних решток і умовно віднесена до середнього девону, що залягає на породах дністровської серії (нижній девон). У верхній частині відслонення знайдені рештки викопних рослин.
160 метрів вище від села Вістря знаходиться друге відслонення девону 12-метрової товщини строкатих і сіроколірних теригенних порід, якими закінчується розріз дністровської серії (нижній девон). Тут, крім вимерлих рослин, також виявлено залишки давніх риб. Геологічна пам’ятка природи місцевого значення має назву “Відслонення девону в с. Вістря №2”.
На скелях зустрічається типова скельно-осипна рослинність.
Коли рівень води в Дністрі високий підійти берегом до відслонень неможливо, оскільки вода підпирає круті 90 градусні стінки, досліджувати їх можна лише при низькому рівні Дністра. Особливо цікаво оглядати відслонення з води під час сплаву Дністром.
https://dnister.org/object/vidslonennya-devonu-v-seli-vistrya