Медіація в інтересах дитини

Дата: 27.09.2022 11:53

Медіація (від лат. Mediation - посередництво) - це позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів. Вона дає можливість уникнути втрати часу в судових розглядах та додаткових і непередбачуваних матеріальних витрат.

Конфлікти (спори) за участю дитини виникають:

• в освітньому процесі;
  • у сімейних та інших суспільних відносинах;
  • у зв’язку з вчиненням дрібних побутових правочинів;
  • у зв’язку з вчиненням правопорушення.

Конфлікти (спори), які стосуються прав та інтересів дитини:

• розірвання шлюбу між батьками;
  • визначення місця проживання дитини, реалізація права доступу до дитини;
  • утримання, стягнення аліментів;
  • поділ майна, спадкування, інші майнові спори;
  • позбавлення батьківських прав, відібрання дитини;
  • конфлікти поколінь;
  • участь у вихованні, отриманні освіти, розвитку дитини;
  • усиновлення, опіка, піклування тощо.

МЕДІАЦІЯ НЕ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ між потерпілою особою та особою, яка вчинила правопорушення або злочин, у випадках насильства в сімї, торгівлі людьми, жорстокого поводження з дітьми.

Коли дитина може брати участь у медіації?

• Дитина бере участь у медіації за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, з урахуванням обсягу її дієздатності;
      • у віці до 14 років може отримувати соціальну послугу з медіації (для дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах);
      • у віці з 14 років може брати участь в Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення (якщо кримінальний проступок або нетяжкий злочин вчинено дитиною вперше та вона визнала факт вчинення кримінального правопорушення).

Чому медіація доцільна у конфлікті (спорі), що стосується прав та інтересів дитини?

Для батьків це можливість:

• обговорити разом з дитиною ситуацію, що склалася;
  • почути та врахувати думку дитини під час конфлікту;
  • підтримати дитину, якщо вона є стороною конфлікту (спору);
  • переконатися, що права дитини будуть забезпечені в найкращий спосіб, незважаючи на конфлікт;
  • попередити порушення законних прав дитини;
  • запобігти травматизації та віктимізації дитини;
  • відновити контакт та зміцнити зв'язок з дитиною.

Для дитини це можливість:

• брати активну участь у вирішенні питань, що стосуються її життя, самостійно впливати на вирішення конфлікту (спору);
  • висловлюватись про своє розуміння конфлікту (спору), отримати відповіді на важливі для неї питання;
  • осмислювати зміни, які відбуваються у звязку з конфліктом, його наслідки;
  • усвідомлювати відповідальність за свої дії.

Як отримати послугу медіації?

• самостійно обрати медіатора та/або суб’єкта, що забезпечує проведення медіації і веде власний реєстр медіаторів, зокрема через пошук в мережі інтернет;
  • у найближчому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги нададуть допомогу в доступі до медіації;
  • надавачі соціальної послуги допоможуть отримати соціальну послугу з медіації (для осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах).

Держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної правової допомоги.

Отримати безоплатну правову допомогу можна звернувшись  до можна звернувшись до Монастириського бюро правової допомоги Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Адреса: вул. Шевченка,12 А м. Монастириська,   2-й поверх, 4- ий кабінет.

Графік роботи:  з 9-ї до 18-ї год., крім суботи і неділі.

Контактний телефон: +38 03555 2 12 72.

Єдиний телефонний номер доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (консультації надаються щодня з 08:00 до 19:00).