Особливості відчуження земельної ділянки (паю).

Дата: 17.02.2021 08:38

Власники земельних ділянок мають право продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину, довірчу власність
(ст. 90 Земельного кодексу України).

Однак, відповідно до пункту 15 розділу IX Земельного кодексу України, до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, не допускається – купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання), а саме:

• земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
  • земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства,
  • земельних часток (паїв).

Однак, вищезазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність згідно:

• спадкування;
  • обміну (міни) відповідно до частини другої статті 37-1 цього Кодексу земельної ділянки на іншу земельну ділянку з однаковою нормативною грошовою оцінкою або різниця між нормативними грошовими оцінками яких становить не більше 10 відсотків;
  • Вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Отже, на сьогоднішній день відчужити (продати/подарувати) земельну ділянку (пай) не можливо, у зв’язку із дією мораторію на відчуження вищезазначених земельних ділянок. Однак, після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» з 01 липня 2021 року набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть:

• громадяни України;
  • юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України, держава, територіальні громади;
  • територіальні громади;
  • держава;
  • банки лише в порядку звернення стягнення на них як предмет застави. За умови, що ці земельні ділянки будуть відчуженні на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

У випадку необхідності роз’яснення чинного законодавства з метою захисту Ваших прав та інтересів Ви можете звернутися до відділу «Монастириське бюро правової допомоги» Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Адрес:вул. Шевченка,12 А м. Монастириська, 2-й поверх, 4- ий кабінет.

Наш телефон 2-12-72

Гаряча телефонна лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово).